Podle zákonu §6 zákona č. 361/2000 Sb. musí každé dítě, které je menší než 150 cm nebo lehčí než 36kg, používat autosedačku, která odpovídá jeho velikosti a výšce. Zároveň v roce 2013 vstoupil do platnosti nový předpis, který udává, že dítě do 15-ti měsíců musí cestovat v autosedačce v protisměru.
Jak vybrat tu správnou autosedačku, když na trhu je takové množství produktů? Jak se v tom vyznat?
Člověk by si řekl, že autosedačku stačí pouze objednat z internetu. Opak je pravdou.
Výběr té správné autosedačky, která bude vašemu dítěti i vám vyhovovat, ovlivňuje několik faktorů.
1.) typ auta
2.) výška a váha dítěte
3.) výška řidiče či spolujezdce
4.) finance
Na co se tedy zaměřit?
Sedačky se prodávají s označením 0, 0+, I, II, III.
Pro malé dítě, které samostatně ještě nesedí, je vždy nejbezpečnější vhodné vajíčko (0 nebo 0+). I tady je třeba vybírat opatrně. V obchodech můžete narazit na tzv. trojkombinace. Kočárek s hlubokou korbou, sporťák a k tomu vajíčko. Jen málokdy je ale vajíčko z trojkombinace bezpečné. Ve většině případů nemá dostatečně chráněný prostor kolem hlavy nebo není dost vypolstrované, takže miminko ve vajíčku plave. Vybírejte tedy vajíčko tak, aby mělo dostatek polstrování, ještě lépe vyndávací novorozeneckou vložku.
Výběr pokračovací sedačky je ještě horší. Ten nastává v době, kdy dítěti z vajíčka začíná čouhat hlavička nebo přesáhlo váhový limit sedačky. Pozor, nožičky budou dítěti koukat z autosedačky vždy!
Na trhu se prodávají posměrné i protisměrné sedačky. Mějte na paměti, že čím déle je dítě v protisměru, tím je to pro něj bezpečnější. Při případné nehodě má chráněná záda i hlavu, tělíčkem se do sedačky zaboří. Kdežto v po směru mu tělíčko i hlavička vylítne a hrozí, že si zlomí vaz.
Vždy si sedačku vyzkoušejte v autě. Každé auto má jiný sklon sedaček, takže se může stát, že vašemu dítěti bude při jízdě padat hlava dopředu. Tak by to být nemělo.
Kromě toho ale může dojít k situaci, kdy sice hlava je v pořádku, ale kolem sedačky nezapnete pás. To už je docela problém, že?
Při výběru sedačky ale hlavně musíte brát v potaz velikost dítěte. Nejideálnějším řešením by bylo, vždy koupit z každé kategorie jednu sedačku. Na to ale většinou není dostatek financí. Dalším řešením, které se nabízí, by bylo koupit sedačku, která obsáhne všechny váhové kategorie sedaček. To nedoporučuji v době, kdy na pokračovací sedačku teprve přecházíte. Uvědomte si, že sedačka, do které se musí pohodlně vejít dítě o váze 36kg a 150cm, musí zároveň dostatečně chránit malé děťátko o váze 9kg. Takovou sedačku můžete vybrat v pozdějším věku dítěte. Pokud máte možnost, zaměřte se spíše na sedačky typu 9-18kg nebo 9-25kg.
Při zkoušení sedačky ve vozidle si vyzkoušejte, kolik místa jako řidič či spolujezdec budete mít. Ne vždy je to komfortní a zjistíte, že daná sedačka ve vozidle být nemůže. Povětšinou jsou to sedačky na ISOFIX, který je na místo náročnější.
Posledním, bohužel nejdůležitějším, kritériem pro výběr autosedačky jsou finance. Ne každý si může dovolit dát za sedačku 15 000 a nákup autosedačky z druhé ruky se nedoporučuje. Nenechávejte nákup sedačky na poslední chvíli, ale také ji nekupujte hned. Spousta obchodů má jednou za čas slevové akce, když danou sedačku můžete pořídit i se slevou 30%. Druhou možností je požádat rodinné příslušníky, aby vám na sedačku přispěli.
Na závěr zbývá akorát popřát šťastnou ruku při výběru.