Jako malá jsem vyrůstala na vesnici, takže jsme měli doma spoustu zvířat. Slepice na vejce, králíky pro maso, a v chlívku samozřejmě nechybělo prase. Vždycky na zimu se dělala zabíjačka, kdy se sjeli i příbuzní, takže by se dalo říct, že taková zabíjačka byla rodinná událost. Dnes už je veškeré maso snadno dostupné, ale i přes to, si lidé hlavně na vesnicích chovají zvířata doma, protože co si budeme povídat domácí je domácí. Asi nejčastěji chovaná je drůbež, a to hlavně slepice. Pokud se rozhodnete pro chov slepice, měli by jste se rozhodnout co přesně od chovu slepic čekáte. Pokud chcete slepice jen kvůli vejcím tak zvolte plemeno lehké, střední plemena jsou vhodná jak pro snášení vajec, tak pro maso a plemena těžká ty vám moc vajec nedají, za to mají hodně masa.

domácí zabíjačka

S kachnami je to podobně jako se slepicemi, také záleží na tom k jakému účelu kachny chováte. Kachny jsou na chov nenáročné, většinou jim stačí to co si najdou na zahradě. Asi nejdéle chovanou drůbeží u nás jsou husy, pamatuji se jak je babička šlejškovala. Pokud se rozhodnete pro chov hus měli by jste mít dostatek vodní a travnaté plochy. Často chovaným zvířetem pro maso je králík domácí. Chov králíka už není tak jednoduchý. Králíci by měli mít především vhodnou králíkárnu, která by měla být z nezávadného materiálu. Každý králík by měl mít svůj vlastní kotec s krmítkem a miskou na vodu. vhodným krmivem pro králíky je seno a krmné směsi, stravu mu můžete zpestřit jablky a vhodný je také tvrdý chleba na okusování. Králík je velmi náchylný na nemoci, proto je důležitá prevence, především očkování.                                                                                                                                                                         králík domácí  

Často chovaným zvířetem pro maso je prase domácí. Takové prase můžete krmit téměř čímkoliv. My jsme dávali především šrot smíchaný s teplou vodu, ale prase zbaští i zbytky z kuchyně. Bydlím v Přešticích, které jsou známé právě tím, že dali vznik přeštickému černostrakatému praseti. Dřív bylo tohle plemeno nejvíce chováno, ted už se chová především jako genetická rezerva. Pokud máte k dispozici veliké hospodářství, můžete svůj chov rozšířit i o kozy, ovce nebo krávy. Chovy takových zvířat už jsou v domácím prostředí daleko náročnější a je proto potřeba mít dostatek volného času.