Ne, nenechte se mýlit, nadpis článku nemá s oním latinským citátem v perexu nic společného. I když, něco málo snad ano. V základě jde o to, že tu člověk není jen proto, aby pracoval a jedl, ale také proto, aby se bavil. Příroda dala do vínku každému jiné záliby a koníčky, takže někdo má rád holky, jiný zase vdolky.  

Proto panují mezi lidem obecným, ale i dalším všelijaké zábavičky a hry, které mají především bavit.  

amfiteátr

A tím se dostáváme k onomu citátu v perexu, který když si vyložíme česky, tak znamená chléb a hry. Ano, chléb je důležitý, ale hry svým způsobem také, to věděli již v antice. Dej lidu hry a nebude rýpat do těch nahoře. U nás by to byla vláda všeobecně. I když ta je splachovací, ať se do ní rýpne odkudkoli. Moc dobře ví, že lid obecný je líný zvednout zadek od počítače a něco udělat. A proto si dělá, co chce.  

Nu abychom se drželi svého, jsou zde také ony hry. Normální i počítačové. Nevím jak v antice, tam asi mnoho počítačových her neměli. Někde jsem četl, nevím už kde, že neměli dokonce ani počítače a hry se odehrávaly v aréně, kde vypustili na lidi hladové lvy. Fuj.  

Dnes už je zábava někde jinde a většinou při ní lidé neumírají, ale smějí se a baví. A to je účel.  

šachy

Slovo zábava řečené ve společnosti může pro každého znamenat něco naprosto jiného. Nyní v tomto okamžiku jsou zde všichni kvůli tanci a alkoholu, takže to je zábava jednotná. Ale pokud se nebude pořádat další mecheche, tak se každý bude bavit po svém. Tamhle ten pán má zábavu v tom, že si sedne a hraje šachy. S kýmkoli. Tamten zase prohání mičudu a třetí lozí po horách. Jiný má rád četbu, další adrenalin, a ten poslední je někde mezi.  

Velká většina však a hraje počítačové hry. Zda to je či není na škodu ponecháme fundovanějším lidem, já se domnívám, že pokud člověk hraje s mírou a ví kdy přestat, tak proč ne.  

A co vy? Víte ještě, pokud stále nepracujete, co je to zábava?