Dokážete si vůbec představit, jak by vypadal náš svět, kdyby neexistovaly peníze? Myslím, že v plném rozsahu asi ne. Protože si už dnešní člověk ani nedokáže představit, jak by se nám lidem žilo, kdyby finanční prostředky jednoduše nebyly. Lidé by mezi sebou nemohli obchodovat, všichni by v podstatě ztratili motivaci pracovat i pro druhé a objevovat něco, co je prospěšné nejen jim, ale i lidstvu jako celku. A tak bychom neměli nejenom naprosto dokonalé špičkové technické vymoženosti, ale třeba ani většinu z běžně prodávaných potravin, postrádali bychom dnes běžné ošacení a podobně. A žili bychom tak jako v době kamenné.

dvě eura

A v do jisté míry podobné situaci se bohužel ocitají i ti, jimž se peněz navzdory jejich existenci nedostává. I ti, kdo nemají takové příjmy, jaké by potřebovali, si musí ledacos odpírat a někdy dokonce nemají pomalu ani na elementární živobytí. I jim se sice stejně jako solventním lidem nabízí nespočet druhů zboží, jenže co je jim to platné, když si ho nemohou kvůli nedostatku finančních prostředků koupit? Ani to tedy není žádný spokojený život.

Ale ani jednotlivci, jimž není po finanční stránce přáno, nechtějí strádat, i ti chtějí žít jako civilizovaní lidé. A pokud jim tedy momentálně peníze scházejí, začnou se shánět aspoň po nějaké půjčce. A zatímco je v bankách obvykle odmítnou kvůli poměrně nízkých příjmům, záznamům v registrech dlužníků a dalším potenciálním nedostatkům, je americká hypotéka od nebankovní společnosti něčím, co nezklame.

eura u klávesnice

U takové nebankovní hypotéky se totiž stačí zaručit zástavou nemovitosti, která žadateli patří, a rázem si dotyčný může vzít půjčku třeba až ve výši sedmdesáti procent odhadní ceny oné nemovitosti. Takové peníze pak stačí k tomu, aby se zaplatilo kdeco, a na jejich vrácení je tu vždycky času dost, klidně i až třicet let.