Při zařizování interiéru je kladen velký důraz na výběr dlažeb a obkladů. Jak při zařizování postupovat a kterých chyb se vyvarovat? Pojďme se podívat na zajímavé tipy a rady, které vám výběr do značné míry ulehčí.

Jaký je rozdíl mezi dlažbou do interiéru a exteriéru?

Venkovní dlažby jsou primárně navrženy tak, aby odolaly vlivům vnějšího prostředí a zároveň poskytly dostatečnou odolnost. Pokud se například rozhodnete pro kamennou dlažbu Stoneexpert do exteriéru, vždy se před koupí nejprve ujistěte, že je opatřena mrazuvzdorností. Oproti betonovým nebo teracovým dlažbách je jejich výhodou barevná stálost, snadná údržba či přesný tvar. Tento druh dlažby je vhodný povětšinou na veškeré venkovní povrchy. Najde uplatnění v zimních zahradách, na terasách, balkonech či v okolí bazénu.

Pro co se rozhodnout? Obklad nebo dlažba?

barevné dlaždice

Obklad je možné umístit pouze na stěny, zatímco dlažbu je možné použít na podlahy i stěny. Při výběru tak na tuto skutečnost myslete a vybírejte výrobky s ohledem na hodnotu otěru. Obklad disponuje velmi malou únosností v tlaku, i z tohoto důvodu je jeho umístění na podlahovou plochu nevhodné.

V hlavní roli bezpečnost

V mokrých provozech je kladen velký důraz na bezpečnost, kterou nejlépe zajistí právě protiskluzové povrchy. V okolí bazénu či v koupelně rovnou zapomeňte na lesklé materiály, jejich povrch je přirozeně více kluzký. Protiskluzové dlažby poznáte podle speciálního označení R9-R13, přičemž právě nejvyšší hodnota je určena pro nejvíce náchylné prostory proti uklouznutí.

Je libo matnou povrchovou úpravu?

světlý prostor

V posledních letech interiérům vévodí spíše matný vzhled, který je dnes vidění nejenom na obkladech a dlažbách, ale třeba i na vybavení nebo nábytku. Obě varianty mají samozřejmě své klady i zápory. Lesklý povrch opticky zvětšuje prostor, je na něm však všechno vidět. Matné povrchy zase působí útulným dojmem.