Děti, kterým se rodiče věnují i po stránce zábavní, nikoli pouze výchovné a praktické, mívají plodnější dětství, na něž pak snáze naváže harmonický partnerský vztah. Život se totiž neskládá jen z položek „má dáti – dal“, ale jde zejména o jeho citovou složku. Nesmíte ji zanedbávat, jinak se vám to později vymstí a pocítíte to na vlastní kůži.

hrad Karlštejn

Jednou z možností, jak se dětem věnovat, je poskytnout jim čas a prostor pro rodinné výlety. Právě tato činnost dokáže zabránit nebo alespoň snížit nebezpečí závislosti na mobilních telefonech, tabletech a dalších elektronických „hračkách“ současné doby. Ukažme tedy svým dětem to, v čem jsme vyrůstali my, a to i bez mobilů a notebooků.

výlet z Prahy autem

Vypravte se s dětmi na poznávací výlety

Poznávací zájezdy byly oblíbené již za socialismu zejména seniory, ale to neznamená, že se jedná o nějaké nudné záležitosti. Jestliže dobře naplánujete program dne, pak se dětem ani nebude chtít domů. Můžete k tomu využít i pronájem vozu z půjčovny auta Praha a nasměrovat vaši pozornost na zajímavé lokality v blízkém i vzdálenějším okolí Prahy. Kam se tedy vypravit?

Posázaví – řeku Sázavu znají mnohé děti jen ze školního zeměpisu, a to je chyba. Je to jedna z nejkrásnějších řek Evropy, a to nejen na svém dolním toku od Krhanic do Píkovic, ale v celé její délce. Můžete ji autem prozkoumat třeba od Světlé Nad Sázavou, od peřejí Stvořidla až k soutoku s Vltavou u Davle.

Český kras, Křivoklátsko a Přírodní park Džbán – dětem by se mohl zalíbit hrad Karlštejn a hrad Křivoklát a také zřícenina hradu Krašov, Týřov a Libštejn. Tato oblast kolem údolí Berounky je sice málo navštěvovaná, ale rozhodně to neznamená, že je nudná. Možná, že právě odtud nebudou chtít děti odjet domů.

Máchův kraj – kdo by neznal Máchovo jezero? Vypravte se s dětmi na pláž Klůček v Doksech, projeďte se po jeho hladině parníkem či šlapadlem a bude vám jasné, proč se právě sem situoval ve své básni Máj Karel Hynek Mácha.