Dokud je soukromé podnikání vzkvétající a ziskové, je vlastně vše v tom nejlepším pořádku. A to naprosto logicky, protože je takové podnikání výdělečná činnost, a když je tato skutečně výdělečná, je vše takové, jaké to má být. Avšak běda! To, že jde o počínání znamenající dostatečné výnosy, není rozhodně žádná samozřejmost. Často se tu vydělává příliš málo na to, aby se to vyplácelo, a někdy to nemusí vynášet vůbec. A to je pak zlé.

Kdyby si naši soukromníci měli vybrat, zda chtějí být podnikateli úspěšnými nebo neúspěšnými, vydělávajícími nebo prodělávajícími, jistě víte, co by si vybrali. Jenže oni nejednou na výběr nemají, a nejednou neovlivní ani to, bude-li jim osud příznivě nakloněn nebo ne. A pak si zkrátka utahují opasek a utrhují od úst, prostě se omezují, aby aspoň nějak vyžili, než snad zase jednou bude lépe.

staré centy

Jenže všechno má své meze. A strádání není výjimkou. A jsou-li tedy finanční problémy výrazné, není nejednou jiná možnost, než si někde zařídit podnikatelskou půjčku. To aby měl člověk aspoň co jíst a jak udržet svoji firmu v chodu.

Ale co když v bance takového žadatele odmítnou s tím, že není takový, jakého by si představovali? Co když bankovním úředníkům připadnou žadatelovy příjmy příliš nízké, co když nejsou uspokojeni stavem jeho registrů dlužníků nebo jsou tu nežádoucí exekuce a další problémy? Pak se v bance logicky neuspěje.

staré marky

Ovšem hypotéky bez registru tu jsou vždy, a to i pro ty, kdo se nedokážou ve své situaci prosadit v bankách. Tady se totiž musí každý zaručit za půjčené peníze zástavou nemovitosti, jež ony vysoké příjmy a čisté registry vykompenzuje. A to je pochopitelně něco, co kdekomu z nás přijde vhod. Zejména těm, kdo potřebují půjčit velké peníze, ale nemají jak jinak přesvědčit o své schopnosti a ochotě splácet. Tedy těm, kteří by odevšad odešli s prázdnou. Kdyby této nebankovní hypotéky nebylo.