Terapie hudbou aneb jak hudba ovlivňuje náš mozek

Hudba hraje důležitou roli v každé kultuře už od nepaměti. Lidé po celém světě reagují na hudbu jiným způsobem. Pokroky v neurovědě vědcům umožňují měřit, jak hudba ovlivňuje mozek.

Nasaďte si sluchátka, dejte si hudbu nahlas a co bude následovat? Začnete se hýbat do rytmu. Dost často si začnete i zpívat. To nad vámi převzala kontrola právě hudba. Ta totiž do mozku vyšle signál, který uvolní dopamin, díky kterému se cítíte šťastní. 

V roce 2006 neurovědec Kiminobu Sugaya a světoznámý houslista Ayako Yonetani zkoumali, jak hudba ovlivňuje mozkové funkce a lidské chování během symptomů deprese, stresu nebo bolesti. Všimli si, že lidé s neurodegenerativními chorobami, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba, také pozitivně reagují na hudbu.

Hudba a vliv na mozek

„Obvykle v pozdních stádiích pacienti s Alzheimerovou chorobou nereagují,“ říká Sugaya. „Jakmile si ale nasadíte sluchátka, která hrají jejich oblíbenou hudbu, rozzáří se jim oči. Začnou se hýbat a někdy zpívat. Efekt trvá asi 10 minut nebo i poté, co vypnete hudbu.“
Tento jev lze pozorovat na magnetické rezonanci, kde se „rozsvítí mnoho různých částí mozku“, říká. 

Jaká hudba je nejlepší?
Ukázalo se, že ať už jde o rock ‘n‘ roll, jazz, hip-hop nebo klasiku, vaše šedá hmota preferuje stejnou hudbu jako vy. „To závisí na vašem osobním vkusu,“ říká Yonetani. Vědci chvíli věřili, že klasická hudba zvyšuje mozkovou aktivitu a činí její posluchače chytřejšími, což je fenomén zvaný Mozartův efekt. Není to nutně pravda, řekněte Sugaya a Yonetani. V nedávných studiích zjistili, že lidé s demencí lépe reagují na hudbu, kterou dříve měli rádi a často poslouchali. „Pokud hrajete něčí oblíbenou hudbu, rozsvítí se různé části mozku,“ vysvětluje Sugaya. „To znamená, že vzpomínky spojené s hudbou jsou emocionální vzpomínky, které nikdy neodejdou – dokonce ani u pacientů s Alzheimerovou chorobou.“

Terapie hudbou

Věděli jste?
1. Poslouchejte!
Náš mozek obvykle do 8 let provede velkou čistku neuronů a odstraní všechny ostatní jako nepotřebné, a proto je snazší učit jazyk a hudbu mladší děti. „Pokud se hudbu naučíte jako dítě, váš mozek bude stvořen pro hudbu,“ říká Sugaya.

2. Nejstarší hudební nástroj
Podle National Georgraphic se jedná o flétnu starou 40 000 let, které je ze supí kosti.

3. Hudebníci mají zdravější mozek
Hudebníci mají větší, lépe propojený a citlivější mozek. A také vynikající sluchové schopnosti a mentální flexibilitu. Jejich mozky jsou fyzicky více symetrické. Hudebníci mají také větší corpus callosum, což je pás nervových vláken, který přenáší informace mezi oběma mozkovými hemisférami.

4. Kreativita 
Existuje mnoho důkazů, že poslouchání hudby při práci vás může učinit šťastnějšími a produktivnějšími. To platí zejména v případě, když posloucháte oblíbenou hudbu.

5. Vylepší vám charakter
Hudba nám dokonce pomáhá stát se lepším člověkem. Studie dokázali, že hudba pomáhá zlepšit vaše vnímaní empatie a učí vás laskavosti, velkorysosti a vstřícnosti.